Отзывы и мемуары
Визиты некоторых наших коллег в экспедиции “Школы” — это вполне самостоятельные истории знакомства или сближения с археологией, погружения в пучину древностей с головой, а иногда — с головами своих попутчиков или учеников. Мало какая из посетивших наш лагерь групп приезжала всего один раз. Обычно они возвращаются. И через несколько лет плодотворного сотрудничества, истории его зарождения превращаются в воспоминания, легенды, а затем — в мемуары. Вот, например, одна из таких коротких историй-отзывов прибыла из Бердянского района. Нас очень вдохновляют непрекращающиеся коллаборации с Алексеем Витальевичем и его учениками и мы надеемся, что они продолжатся ещё не один год.
Спасибо вам огромное, ребята, что вы с нами! Это радует даже больше, чем момент реконструкции полного профиля горшка ямной культуры (а вы же знаете, такое сравнение дорогого стоит).
У далекому 1993 році на Мамай Гору, де я у складі археологічної експедиції Запорізького Державного Університету проходив археологічну практику, із метою дослідження неолітичного могильника прибув такий собі Олег Валентинович Тубольцев. Був він тоді молодий, бородатий, і носив тюбетейку. Коротше кажучи, басмач басмачем. Вже тоді він примірявся до ідеї залучення школярів до археологічної роботи — окрім студентів-практикантів у таборі Валентиновича було десятка півтора дітей шкільного віку, які охоче проміняли загазовані запорізькі двори на п’янкий аромат степового різнотрав’я Нижнього Подніпров’я. Діти працювали з великим ентузіазмом нарівні зі студентами. Так відбулося наше знайомство.
Минуло кілька років, я вже як вчитель історії приїхав до альма-матер разом із учнем на обласний етап конкурсу Малої Академії Наук. У кулуарах ми знову зустрілися з Тубольцевим, спільних тем для розмови було багато і вже прощаючись, Валентинович вручив мені візитку з логотипом НАШ, запропонувавши привезти моїх гуртківців до справжньої експедиції.
Під час першого виїзду проблеми посипалися ніби із рогу достатку: збиралося десятеро учнів, а до Запоріжжя дісталося лише трійко дівчат, решта через хвороби і раптові домашні негаразди залишилися вдома. Настрій був кепський. Ледве вилізли із “общого вагону забацаного поїзда” № 679 сполученням Бердянськ—Запоріжжя, як до нас із радісною посмішкою та палкими обіймами кинувся Олег Валентинович. Дівчата трошки повеселішали. Ми завантажилися у БМТ (Бойова Машина Тубольцева) “Чарлі” і вже за півгодини нас зустрічали кручі сивої Хортиці, смачнючий обід та холодний каркаде. Життя засяяло новими барвами.
А потім… Потім було два тижні химерного поєднання роботи у розкопах, екскурсій по Запоріжжю та його музеях, розповідей Валентиновича, візитів гідроархеологів, нічних ігор у мафію та полуденної сієсти. А ще була смачна їжа та ласкаві дніпровські хвилі… У день від’їзду дівчата плакали і просили залишитися ще бодай на тиждень.
Багато років минуло. Участь “осипенківських”, моїх учнів у експедиціях НАШ стала традицією. Вже з’явилися свої ветерани, за плечима яких 3—4 сезони, дехто став студентом вишу, але все одно не пориває зв’язку з експедицією. Наймолодша учасниця експедиції — учениця п’ятого класу, яка вже другий рік поспіль частину свого літа проводить на Хортиці, в НАШ, а ледве повернувшись, як і решта, починає мріяти про поїздку у наступному році.
Олексій Віталійович Гуйвик,
учитель вищої категорії загальноосвітньої школи І—ІІІ ст.
Осипенківської сільської ради
Бердянського району Запорізької області.
ДРУГИЕ ПУБЛИКАЦИИ
25 ноября 2020
Многосложный пример наскальной живописи украинской степи
Наконец-то в печати появилась новая, крайне интересная публикация о наскальной живописи Каменной Могилы, а конкретно — об изображении то ли рыбы, то ли дракона в одном из её гротов.
Читать полностью17 ноября 2020
Скифское погребение на Хортице
11 ноября 2020 года закончилась очередная экспедиция, в которой НАШ тоже приняла участие. Это первое неограбленное скифское погребение, найденное на острове за последние 25 лет.
Читать полностью8 октября 2020
И снова о наскальной живописи. Виртуальная Тулуза
7—11 сентября 2020 года состоялся 10-й конгресс исследователей мирового мезолита. На нём усилиями Новой Археологической Школы была представлена и Украина.
Читать полностью#НАШ
Больше о наших экспедициях в Instagram.
Подписывайтесь, будет интересно! @new_archaeological_school